Chiny – wielki kraj z jeszcze większymi problemami
Chiny mają największą liczbę mieszkańców ze wszystkich krajów świata – ok. 1,4 mld (w roku 2019) – z gospodarką rosnącą w tempie, jakie doprowadziło ją do pozycji największego użytkownika i zarazem producenta energii na świecie. I to właśnie ta tendencja wzrostowa uczyniła to państwo tak wpływowym na energetycznych rynkach świata. I chociaż obserwuje się zachodzące na przestrzeni ostatnich lat pewne zmiany strukturalne w tamtejszej gospodarce, a rząd chiński prowadzi politykę popierania użytkowania czyściejszych paliw oraz wprowadza działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, to jednak zakłada się, że będzie występowało dalsze zwiększanie zapotrzebowania na energię.
Oficjalne dane – publikowane przez źródła chińskie – podają, że roczny wzrost gospodarczy w roku 2019 wyniósł 6,1%, co było najniższą tego typu wartością od roku 1990. Po zarejestrowaniu średniorocznego wzrostu równego 10% i utrzymywania się na tym poziomie w latach 2000-2011, PKB Chin spowolniło swój wzrost i od tamtej pory utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie). Pandemia w roku 2019 i jej ekonomiczne następstwa negatywnie wpłynęły na działalność przemysłową i gospodarczą oraz wewnętrzne zużycie energii i – w opinii wielu analityków – prawdopodobnie wzrost chińskiego PKB znacznie się obniży w roku 2020).
Chiny są obecnie w fazie przekształcania swojej gospodarki opartej na rozwoju przemysłowym oraz eksporcie, na taką, która jest bardziej zorientowana na usługi. W ramach tych działań w roku 2018 rząd próbował wprowadzać reformy regulujące w dziedzinie finansów, redukować wysoki poziom zadłużenia jednostek zarządzania lokalnego oraz zmniejszać poziom zanieczyszczania środowiska przez przemysł. Jednakże spowodowane pandemią spowolnienie gospodarcze może skutkować wzrostem poziomu bezrobocia, a konflikt handlowy z USA – który rozpoczął się w roku 2017 i doprowadził do zwiększenia taryf celnych na większość towarów eksportowanych z Chin do tego kraju – powoduje zagrożenie dla wzrostu gospodarczego w ciągu najbliższych kilku lat.
W sektorze energetycznym rząd centralny dąży do:
• tworzenia systemów ustalania cen opartych na trendach rynkowych (na razie ceny surowców są regulowane),
• podejmowania działań dotyczących zwiększania efektywności energetycznej i sposobów ochrony środowiska,
• wprowadzania konkurencyjności pomiędzy firmami energetycznymi i ułatwiania dostępu do rynku dla mniejszych i niezależnych firm,
• większego inwestowania w obszary bardziej wymagające technicznie, jak działania typu upstream w dziedzinie wydobycia węglowodorów (gaz łupkowy) czy projekty dotyczące energii odnawialnej.
Źródła: www.eia.gov – ostatnia aktualizacja danych: 30 września 2020
Więcej w numerze 2/2022 Energetyki.