Marzec 2024, Numer 3 (837)
SPIS TREŚCI
Marek Pronobis
Kierunki modernizacji kotłów pyłowych w krajowym systemie energetycznym
Julian Wiatr
Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
Bogumił Dudek
Rozważania na temat zagrożeń elektrycznych we współczesnych żywiołach
ENERGETYKA – NAUKA – PRZEMYSŁ
Bogumił Dudek, Marek Jaworski, Edward Ziaja
Historia konferencji ELSAF przed zbliżającą się XXV edycją w 2025 roku
SEP. WYDARZENIA, FAKTY, OPINIE
Karol Adamiak
Kodeksy etyczne – za i przeciw
ELEKTROENERGETYCY POLSCY
Piotr MOLSKI (1945 – 2023)
FELIETONY NA CZASIE
Bogumił Dudek
Arkadia i dystopia
STRESZCZENIA
Marek Pronobis
Kierunki modernizacji kotłów pyłowych w krajowym systemie energetycznym
Potrzeba eliminacji paliw kopalnych z sektora energetycznego wymaga nie tylko technicznych, lecz także politycznych decyzji o dużym znaczeniu ekonomicznym. Do ich podjęcia potrzebna jest analiza oparta na zweryfikowanych danych. W artykule pokazano, dla warunków polskich, analizę tego rodzaju w odniesieniu do modernizacji kotłów pyłowych polegającą na zastąpieniu węgla paliwami o mniejszym śladzie węglowym (CFP). Problemem jest jednak wybór właściwego paliwa, ponieważ obliczenie CFP na podstawie udziału CO2 w spalinach wylotowych opisuje tylko tzw. ślad bezpośredni, wynikający ze spalenia paliwa. Ślad pośredni, wynikający z procesów towarzyszących wydobyciu i dostarczeniu paliwa do kotła, jest często pomijany. W artykule wyznaczono całkowity CFP paliw stałych oraz gazu ziemnego i zielonego amoniaku. Z uwagi na ekologiczne zalety stałej biomasy Agro pokazano możliwe rozwiązania modernizacji krajowych kotłów pyłowych na spalanie tego typu paliw.
Julian Wiatr
Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
Przy projektowaniu układów zasilania budynków służby zdrowia pojawia się szereg wątpliwości wynikających z oczekiwanego poziomu niezawodności dostaw energii elektycznej oraz zachowania wymaganego poziomu ochrony przeciwporażeniowej. Brak szczegółowych wytycznych w tym zakresie często prowadzi do błędnego rozumienia tego problemu przez inwestora oraz projektanta. Niniejszy artykuł stanowi próbę wypełnienia luki w tym zakresie.
Bogumił Dudek
Rozważania na temat zagrożeń elektrycznych we współczesnych żywiołach
Starożytne żywioły: woda, ogień, powietrze i ziemia legły u podstaw ukształtowanego w epoce industrializmu opanowania zagrożeń elektrycznych podczas powodzi, pożarów, wichur, trzęsień ziemi w sposób adekwatny do postępujących osiągnięć nauki i praktyki. Współczesne żywioły: grawitacja, elektromagnetyzm, oddziaływania słabe i silne stanowią nowe wyzwania dla weryfikacji opanowania zagrożeń elektrycznych, z koniecznością ich identyfikacji i oceny ryzyka w coraz bardziej złożonych procesach pracy. Rozwój sztucznej inteligencji, automatyzacja i robotyzacja, telekomunikacja i informatyzacja (w dodatku to wszystko w cieniu pandemii i wojny) daje nowe impulsy do rozważań miejsca i sposobów świadczenia pracy.