CZASOPISMO ENERGETYKA
ENERGETYKA, PROBLEMY ENERGETYKI I GOSPODARKI PALIWOWO-ENERGETYCZNEJ
ISSN 0013-7294
Czasopismo Energetyka istnieje od 1947 roku. Jest ogólnokrajowym miesięcznikiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, najliczniejszej organizacji twórczej o charakterze naukowo-technicznym, zrzeszającej inżynierów i techników elektryków wszystkich specjalności oraz osób, których działalność zawodowa lub pozazawodowa wiąże się z szeroko rozumianą elektryką.
Energetyka jest poświęcona problemom wytwarzania, przesyłania, rozdzielania i użytkowania energii elektrycznej i cieplnej, budowy elektrowni, elektrociepłowni i linii elektroenergetycznych, komputeryzacji systemu elektroenergetycznego i restrukturyzacji elektroenergetyki. Od 2005 roku po połączeniu z miesięcznikiem “Gospodarka Paliwami i Energią” rozszerzony został obszar zainteresowania czasopisma o problemy gospodarki paliwowo-energetycznej.
Czasopismo zostało odznaczone:
- Złotą Odznaką “Zasłużony dla energetyki”,
- Złotą Odznaką Honorową SEP,
- Medalem SEP im. Profesora Stanisława Fryzego.
W czasopiśmie jest podejmowana tematyka dotycząca:
-
- problemów technicznych wytwarzania, przesyłania i rozdzielania energii elektrycznej,
- nowoczesnych technik wytwarzania i przetwarzania energii elektrycznej,
- organizacji i ekonomicznych podstaw działania firm energetycznych,
- działalności przedsiębiorstw szerokiego zaplecza energetyki zawodowej i przemysłowej,
- strukturalnego reformowania polskiego przemysłu energetycznego,
- taryfikacji energii elektrycznej i innych nośników energii,
- przeglądu zagranicznych rozwiązań organizacyjnych i technicznych firm energetycznych.
W Energetyce tłumaczymy mechanizmy reformy energetyki polskiej, nawet takie, które inni ukrywają, publikujemy informacje o faktach i wydarzeniach z dziedziny elektroenergetyki polskiej i światowej, przypominamy nie tylko wybitne postacie polskich inżynierów i techników energetyków, lecz także polskie firmy energetyczne. Wiele miejsca poświęcamy dyskusjom między fachowcami na wszelkie temat związane z technicznym i organizacyjnym funkcjonowaniem energetyki zawodowej i przemysłowej. Przywracamy dyskusji fachowej jej znaczącą wartość dla rozwoju polskiej myśli technicznej i gospodarczej.