Październik 2020, Numer 10 (796)
Bogumił DUDEK
Implanty medyczne a pola elektromagnetyczne 50 Hz
Bogumił DUDEK
Implanty medyczne a pola elektromagnetyczne 50 Hz
Andrzej BŁASZCZYK, Mariusz NAWROCKI, Andrzej WERNER, Dariusz WOŹNIAK, Maciej OLĘDZKI
Problemy modyfikacji systemu sterowania sprężarek przepływowych w Elektrowni Bełchatów
Antoni SALIJ
Wpływ zmiany źródła zasilania na pracę asynchronicznych silników wentylatora spalin
Krystian Leonard CHRZAN
Izolatory kołpakowe
ENERGETYKA I PRODUCENCI
SONEL S.A.
Szybkie i nowoczesne metody diagnostyczne stacji ładowania pojazdów elektrycznych
ZWAE SP. Z O.O.
ZWAE w Lęborku – to już 20 lat
ECOL SP. Z O.O.
Innowacyjna metoda diagnostyki tribologicznej smarów plastycznych – Grease Thief® już w Polsce!
Za nami wyjątkowe Targi ENERGETAB®2020
OKIEM OBIEŻYŚWIATA
Stefan GIERLOTKA
Energetyka na Filipinach
ELEKTROENERGETYCY POLSCY
Jerzy HICKIEWICZ
Wspomnienie Jerzego Hickiewicza o Mirosławie Rowickim
– redaktorze naczelnym Kuriera Galicyjskiego
LEKTURA PONADOBOWIĄZKOWA…
Bogumił DUDEK
Wojna o prąd
Streszczenia:
Bogumił Dudek
Implanty medyczne a pola elektromagnetyczne 50 Hz
W artykule zawarto próbę odpowiedzi na pytania: czy osoby z implantami medycznymi mogą przebywać w pobliżu dostępnych urządzeń przesyłowych (pod liniami i w pobliżu stacji) i czy personel energetyki może bezpiecznie pracować na liniach i stacjach? Pytania ważne, gdyż po raz pierwszy Rozporządzenie w sprawie BHP z 2019 roku dopuszcza osoby nieprofesjonalnie związane z energetyką do wykonywania prac pomocniczych na liniach i stacjach. Jednocześnie na stacyjnych obiektach przesyłowych umieszczono znaki informujące o promieniowaniu niejonizującym i zakazie wstępu osób z aktywnymi implantami medycznymi. Zakazy nie dotyczą linii napowietrznych, ale Rozporządzenie w sprawie BHP nie wyklucza takich możliwości. W podsumowaniu artykułu stwierdzono, że pole elektromagnetyczne (o częstotliwości 50 Hz) wokół linii i stacji nie może powodować zakłóceń w funkcjonowaniu implantów aktywnych (np. rozruszników, kardiowerterów-defibrylatorów serca, implantów ślimakowych, pomp insulinowych) oraz nie wywołuje skutków termicznych w otoczeniu implantów pasywnych (np. endoprotez stawu biodrowego lub kolana, endoprotez do rekonstrukcji kości twarzoczaszki, śrub i płytek ortopedycznych, stentów naczyniowych).
Słowa kluczowe: implanty medyczne, pole elektromagnetyczne o częstotliwości 50 Hz, urządzenia przesyłowe pod liniami i w pobliżu stacji
Andrzej Błaszczyk, Mariusz Nawrocki, Andrzej Werner, Dariusz Woźniak, Maciej Olędzki
Problemy modyfikacji systemu sterowania sprężarek przepływowych w Elektrowni Bełchatów
Przedsiębiorstwo Badawczo-Wdrożeniowe HYDRO-POMP Łódź zrealizowało dla Elektrowni Bełchatów modyfikację czterech z siedmiu sprężarek ČKD 6RMY56 pracujących na sieć sprężonego powietrza. Zakres modyfikacji obejmował układy przepływowe i układy regulacji. Celem modyfikacji układu przepływowego było dostosowanie parametrów przepływowych do aktualnych wymagań sieci powietrza. Modyfikacja układu sterowania spowodowana była koniecznością zmian w napędach klap regulacyjnych oraz poprawy sterowania sprężarek. W artykule omówiono dobór algorytmu sterowania. Sprężarki były przed modyfikacją i pozostają sterowane indywidualnymi sterownikami Simatic 7. Bazując na przytoczonych w artykule warunkach pracy równoległej sprężarek oraz na zapisach przebiegów sprzed modyfikacji, dokonano wstępnego doboru algorytmu, który wdrożono i zbadano. Najbardziej zaskakującą obserwacją była relacja wpływów otwierania klapy upustowej: słaba na zapobieganie spadkowi przepływu przez sprężarkę i silna na zmniejszenie podawania powietrza do sieci. Przyczyną okazało się rzadko spotykane umieszczenie klapy upustowej nie bezpośrednio na wylocie ze sprężarki, a za chłodnicą wylotową. Nie zmieniając układu instalacji opracowano i wdrożono z powodzeniem algorytm, który umożliwił pokonanie tej trudności.
Słowa kluczowe: Przedsiębiorstwo Badawczo-Wdrożeniowe HYDRO-POMP Łódź, Elektrownia Bełchatów, modyfikacja sprężarek ČKD 6RMY56 pracujących na sieć sprężonego powietrza, dobór algorytmu sterowania
Antoni Salij
Wpływ zmiany źródła zasilania na pracę asynchronicznych silników wentylatora spalin
W artykule omówiono wpływ zmiany zasilania na pracę sprzężonych mechanicznie dwóch silników asynchronicznych wentylatora spalin w wypadku, gdy jeden silnik zasilany jest z sieci sztywnej, a drugi przełączy się na zasilanie ze źródła elastycznego. Skutki zaburzeń opisano podając wartości głównych parametrów elektrycznych i mechanicznych, obliczonych na podstawie danych zarejestrowanych w systemie nadzoru bloku energetycznego. Na rysunkach pokazano podstawowe charakterystyki pracy silników wentylatorów, mające ścisły związek z zaistniałą sytuacją zamiany źródła zasilania energią elektryczną w trakcie ich pracy. Omówienie zdarzenia ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie mogą się pojawić w sytuacji zakłóceń w pracy tego typu urządzeń i przedstawienie koniecznych działań zapobiegawczych.
Słowa kluczowe: jakość energii elektrycznej, silnik asynchroniczny, praca na wspólny wał
Krystian Leonard Chrzan
Izolatory kołpakowe
Przedstawiono rozwój i konstrukcję izolatorów kołpakowych, ich właściwości i podstawowe typy izolatorów porcelanowych stosowanych w Polsce w XX wieku. Wyjaśniono powody wstrzymania produkcji i stosowania izolatorów kołpakowych porcelanowych. Opisano przykładowy typ izolatora kołpakowego szklanego, stosowanego obecnie w nowych i modernizowanych liniach 400 kV.
Słowa kluczowe: izolatory kołpakowe porcelanowe i szklane, produkcja, zastosowanie