Zmarł prof. dr hab. inż. Jan Popczyk – Członek Honorowy SEP
21 września 1945 – 13 września 2024
Upamiętnienie Postaci Profesora
Wieloletni nasz Autor, członek Rady Naukowej miesięcznika „Energetyka”, skrupulatny redaktor Biuletynu Powszechna Platforma Transformacyjna Energetyki 2050 oraz Biuletynu Rynki Elektroprosumeryzmu (od 2020 r. ukazało się w „Energetyce” w sumie czternaście Biuletynów), laureat ubiegłorocznej 48. edycji ogólnopolskiego Konkursu im. prof. M. Pożaryskiego za opublikowaną na naszych łamach „Białą Księgę transformacji energetycznej do elektroprosumeryzmu”. Tak niedawno, w czerwcu br., w Poznaniu spotkaliśmy się z Profesorem na IV Kongresie Elektryki Polskiej, omawiając szczegóły dalszej współpracy.
Swoimi poglądami i pracami w ostatnich kilku latach działał otwarcie m.in. na łamach naszego miesięcznika publikując założenia i etapy prowadzenia reformy energetyki w zróżnicowanym ujęciu i dokładności. Niezwykle staranny w przygotowaniu artykułów, korektach i poszanowaniu Czytelników. To dla nich tworzył słowniki nowych pojęć i zapewne wiele osób zapamięta Jego np.: synergetykę, taksonomię zrównoważonego rozwoju, triplety paradygmatyczne, kryterium entropijno-egzergetyczne czy monizm elektryczny OZE. Artykuły zawsze podbudowane dobrym opisem statystyczno-probabilistycznym, czasami niepozbawione subtelnego humoru.
Był twórcą tak wielu inicjatyw, które z determinacją prowadził, że dokonania na tej niwie wymagają obszernych opracowań. Warto zaznaczyć, że zjawiska rynkowe starał się jak najszybciej ujarzmić i nadać im charakter gospodarczy o potencjale innowacyjnym i przyszłościowym. Złożone i interdyscyplinarne zainteresowania łączył odważnie w krajobraz polskiej energetyki z jednej strony maksymalnie samodzielnej, z drugiej o szerokiej płaszczyźnie porozumienia międzynarodowego. Jako wykładowca uczelniany przekazywał treści reformatorskie w sposób przystępny i zrozumiały, co powodowało polemiki, które lubił, bo wówczas nabierały walorów dalszych wyjaśnień i uzupełnień. Co ciekawe, starał się nie przerywać wypowiedzi innych, nawet gdy dłużej trwały – notował wówczas kontrowersje i celnie ripostował. Był autentycznie zaangażowany w każdy projekt, co zjednywało Mu wielu przyjaciół, a spotkania w ostatnich latach na sepowskich konwersatoriach były zawsze pełne uczestników. Aktywna postawa Profesora zaowocowała przyznaniem Mu najwyższego tytułu w Stowarzyszeniu – Członka Honorowego SEP – podczas XL Walnego Zjazdu Delegatów SEP w 2022 roku w Bydgoszczy.
Więcej w numerze 10/2024 Energetyki.
Zobacz: Energetyka 10/2024