X edycja Akademia Energii oficjalnie zakończona!
13 grudnia oficjalnie zakończyła się Akademia Energii. To jeden z flagowych programów Fundacji im. Lesława A. Pagi, który w tym roku obchodził swoje 10-lecie. Przez dwa miesiące 29 uczestników poznawało branżę energetyczną przez pryzmat liderów rynku.
Motywem tegorocznej edycji była „Dekada zmian”, a tematyka warsztatów i wykładów poruszała się w obrębie 5 modułów: rynek energii, bezpieczeństwo energetyczne kraju, energetyka rozproszona, polityka energetyczna UE w najbliższej dekadzie oraz nowe technologie w energetyce.
WIELKI FINAŁ NA ŻYWO
Podsumowaniem dwumiesięcznej pracy uczestników był finał, który odbył się w Magic Mind Muzeum na placu Konesera w Warszawie. Oprócz dwudziestu dziewięciu finalistów, na sali pojawili się alumni, goście honorowi oraz przedstawiciele firm partnerskich.
Wśród gości znaleźli się m.in. prezes URE – Rafał Gawin, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemem PSE SA – Konrad Purchała, wiceprezes Zarządu Polenergia Dystrybucja sp. z o.o. i członek Zarządu Polenergia Sprzedaż sp. z o.o. – Grzegorz Lot. Nie mogło też zabraknąć samej prezes Fundacji im. Lesława A. Pagi, Ewy Pagi, oraz współtwórców programu 10. edycji, alumnów Akademii Energii: Karoliny Chról, Karola Wolańskiego i Dawida Janulka.
Już na początku swojej przygody z Akademią uczestnicy podzieleni zostali na grupy, do pracy nad case study. Wszystkie tematy zaproponowane przez firmy partnerskie (Edison Energia SA, Forum Energii, GAZ-SYSTEM SA, Polenergia SA, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA) odpowiadały jednemu z pięciu modułów. Podczas wielkiego finału zaprezentowane zostały wyniki tej pracy.
Tematy case study:
- POLENERGIA SA – Zagadnienia planistyczne lokalizowania infrastruktury przesyłowej jako bariera dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
- EDISON ENERGIA SA – Jak będzie wyglądał rynek fotowoltaiki w Polsce w ciągu następnych 10 lat?
- FORUM ENERGII – Dekada zmian w ciepłownictwie systemowym i indywidualnym ogrzewaniu. Jak sektor ciepła i budynków może być FIT FOR 55?
- GAZ-SYSTEM SA – Protest rolników w Raczkach na budowie strategicznego gazociągu Polska – Litwa.
- POLSKIE SIECI ELEKTROENERGETYCZNE SA – Rozwiązanie pozwalające utrzymać bezpieczeństwo systemu.
W skład jury weszli reprezentanci Partnerów: Tobiasz Adamczewski – Forum Energii, Paweł Bąkowski – ACT Commodities, Bartosz Majewski – Edison Energia SA, Marta Marcinow –GAZ-SYSTEM SA, Michał Orłowski – BCG, Konrad Purchała – Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, Marta Porzuczek – Polenergia SA, Jarosław Wajer – EY, Szymon Witoszek – ONDE SA; Zwycięską grupą okazała się ta rozwiązująca case study Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.
Wszyscy zebrani mieli też okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat sektora energetycznego podczas quizu. Zwycięzcą okazał się alumn IX edycji Akademii Energii Jakub Kutyła. Po rozdaniu nagród i dyplomów nastąpiła część tak lubiana przez wielu – networking! Niezwykła okazja na bliższe zapoznanie się z uczestnikami X edycji Akademii Energii, jak i z wszystkimi zebranymi. Wszystko to w magicznym Muzeum Iluzji, które wszyscy zebrani mieli także okazję zwiedzić.
O komentarz w sprawie X edycji Akademii Energii poprosiliśmy Partnerów Strategicznych tegorocznej edycji:
Iwona Sierżęga, członkini Zarządu Grupy Polenergia – „Jesteśmy przekonani, że najbliższa dekada będzie dla energetyki okresem prawdziwej rewolucji. Dlatego jako Grupa zaangażowana w budowę energetyki przyszłości opartej na odnawialnych źródłach energii i zielonym wodorze od wielu lat uczestniczymy w edukacji przyszłych kadr sektora energetycznego. Przez ostatnie dwa miesiące z uczestnikami Akademii Energii rozmawialiśmy o strategicznych kierunkach rozwoju Polenergii, naszych działaniach w obszarze budowy i eksploatacji projektów oraz nowych liniach biznesowych. Mówiliśmy także o istocie i roli ESG w odpowiedzialnym sektorze energetycznym jutra. To była prawdziwa przyjemność i zarazem ogromna odpowiedzialność być kolejny raz Partnerem Strategicznym Akademii Energii”.
Konrad Purchała, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemem, Polskie Sieci Elektroenergetyczne – „Akademia Energii to wyjątkowa inicjatywa i z wielką przyjemnością po raz kolejny wzięliśmy w niej udział. Elektroenergetyka stoi w obliczu ogromnych zmian, wymagając nie tylko wysokich kompetencji i doświadczenia, ale także świeżego spojrzenia młodych, pełnych pasji i zaangażowania ludzi. Podczas cyklu zajęć organizowanych przez ekspertów Polskich Sieci Elektroenergetycznych staraliśmy się przybliżyć zagadnienia dotyczące funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w warunkach rynkowych z uwzględnieniem obowiązujących oraz planowanych regulacji prawnych. Jesteśmy przekonani, że tylko kompleksowe spojrzenie może pozwolić na właściwą diagnozę wyzwań oraz przygotowanie realnych propozycji rozwiązań. Liczymy na to, że nowe pokolenie wchodzące na rynek pracy pomoże nam sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej. Na pewno możemy obiecać, że nudy nie będzie!”
Dziesiąta edycja Akademii Energii została oficjalnie zakończona, ale dla wszystkich uczestników to dopiero początek ich drogi w sektorze energetycznym. Nie można odmówić im dobrego przygotowania.